Centralny Rejestr Faktur od 2017 roku
Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejny element Rządowej Strategii Zwalczenia Szarej Strefy. Ma nim być Centralny Rejestr Faktur. Obecnie taki projekt działa tylko w Portugalii.
Według Wiceministra Finansów Wiesława Jasińskiego strategia powinna obejmować takie elementy jak: klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania; elektroniczną bazę nabywców wyrobów akcyzowych i elektroniczną kontrolę skarbową w branży paliwowej; monitorowanie przepływu towarów do chwili wywozu towaru i złożenia wniosku o zwrot VAT.
Statystyki przedstawione przez Wiceministra Finansów i jednocześnie Głównego Inspektora Kontroli Skarbowej, Wiesława Jasińskiego wykazały, że w 2015 roku skontrolowany został tylko 0,0037 odsetek podatników, co daje około 10 tys. kontroli. Należne wpływy do budżetu z wykazanych nieprawidłowości obejmowały kwotę 18 mld zł, jednak rzeczywiście udało się ściągnąć tylko 1,1 mld zł. Zdaniem wiceministra obecna liczba kontrolerów skarbowych jest zdecydowanie za mała. Gdyby każdy podatnik miał być skontrolowany, to taka kontrola przy aktualnych zasobach odbyłaby się co 270 lat.
Jasiński zapowiedział, że planowane jest utworzenie spółki celowej, która zbuduje odpowiednie narzędzia informatyczne, służące do zbierania i przechowywania danych o podatnikach, a od 1 lipca 2016 w największych przedsiębiorstwach wprowadzony zostanie Jednolity Plik Kontrolny. Zmiany mają także objąć obszar cen transferowych oraz zintegrowanie służb skarbowych, które mają stworzyć organ zwany Krajową Administracją Skarbową.
Wiceminister Rozwoju Mariusz Haładyj szarą strefę określa jako nieuczciwą konkurencję. Prezes Polskiej Federacji Budownictwa, Roman Tarnowski wydał oświadczenie potwierdzające to. Zdaniem Tarnowskiego około połowa VAT od materiałów budowlanych nie trafia do Skarbu Państwa z prostej przyczyny – przedsiębiorcy budowlani kupują materiały z wyższą stawką VAT. Materiały te są później wliczone w wartość wykonanej przez nich usługi, opodatkowanej8 % stawką VAT.
Nie da się ukryć, że nieuczciwa konkurencja może mieć wiele wspólnego z szarą strefą. Uszczelnienie systemu podatkowego może więc wpłynąć nie tylko na poprawę budżetu państwa, ale także na zmniejszenie oszustw pomiędzy przedsiębiorstwami. Z zapowiedzi o nadchodzących zmianach możemy spodziewać się znacznych i restrykcyjnych zmian o szerokim zasięgu. Obawiać się powinni więc wszyscy – nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale także te małe jednoosobowe.